Fispr
Fispr staat voor Fingerspitzen-prognose. Geen opiniepeiling, maar een voorspelling van de uitslag op basis van fingerspitzengevoel. En natuurlijk voorzien van stevig commentaar.
[ Meer informatie ]Fispr staat voor Fingerspitzen-prognose. Geen opiniepeiling, maar een voorspelling van de uitslag op basis van fingerspitzengevoel. En natuurlijk voorzien van stevig commentaar.
[ Meer informatie ]Concept: David Rietveld
Coördinatie en eindverantwoording: Jelmer Uitentuis
Ontwerp: Roel Dalhuisen
Techniek: Marleen Zachte
Van sommige lezers mag ik het bijna niet zeggen. Deze verkiezingscampagne wordt gedomineerd door de slimme man en het domme blondje. Asscher domineert. Niet zo'n beetje. Het is Asscher, Asscher, Asscher. En de enige partij die af en toe nog wat nieuwswaardigs meepakt is D66. Maar dan dus wel de domme dingen.
Dom natuurlijk om voor te stellen de parkeertarieven te verhogen. Ageeth Telleman deed het, en daar gingen weer een aantal stemmen. Michiel Mulder van de PvdA openbaarde deze week een ander D66 probleem, de partij blijkt letterlijk PvdA ideetjes te hebben gekopieerd, inclusief de spelfouten. Twee maal Ajjjj. En dan was er nog iets over een zeesluis die Telleman niet en D66 wel wil hebben, of was het nou andersom. Whatever. Nu gaat het gerucht dat Alexander Pechtold, de succesvolle partijleider uit Den Haag, damageconrol probeert toe te passen, en Telleman een spreekverbod op heeft gelegd. Ik denk dat dat helemaal niet zo is, maar dat dit weekend de campagnestaf wel met elkaar aan het overleggen is hoe het tij te keren.
Landelijk zijn de democraten in jubelstemming, hoewel ook in de landelijke peilingen D66 terugloopt. Maar Telleman wil minimaal 6 zetels, en echt wat te vertellen hebben in eventuele college-onderhandelingen. En dat gaat met haar gestuntel natuurlijk niet lukken. Is het nog te redden? Alleen als Asscher de laatste twee weken niks meer doet is er nog een kansje. Maar ja, dat kansje is dus nihil.
Dan: de VVD. De liberalen hadden een concurrent ter rechterzijde, Trots op Amsterdam. Het Amsterdamse equivalent van Rita Verdonk's TON. Ik schrijf hadden. Want de lijsttrekker die enigszins bekend werd via een filmpje op AT5, Ans van der Velden, is in de campagne verre van aanwezig. Vandaag kwam Rita herself naar de Dam om Ans een hart onder de riem te steken. Het mag niet baten: over Verdonk wordt vooral lacherig gedaan. Ze zag zichzelf als redder van de liberalen, werd op een zijspoor gezet, eiste de macht toch op en ging later toch maar weg. Vervolgens stond ze hoog in de peilingen, en nu zou ze blij mogen zijn met een zetel in de Kamer. De magie van Verdonk is weg, en dat straalt af op de Amsterdamse afdeling. Alle reddingspogingen ten spijt. TON krijgt geen zetels.
De VVD heeft dus weer geen concurrentie op rechts. En dat is niet alleen maar gunstig voor de partij. Te veel naar rechts opschuiven is dan geen optie, want dat maakt coalitieonderhandelingen uitermate moeilijk. Kortom: de VVD is de rechtse middenpartij van Amsterdam. Vreemd dus dat geen enkele partij het lukt succesvol een conservatief program in de Amsterdamse politieke arena neer te zetten. En de winst van de PVV tijdens de Europese verkiezingen zou toch genoeg aanleiding kunnen geven om een flink rechtse partij op te richten. Ik voorspel dat over 4 jaar een PVV-achtige partij meedoet aan de verkiezingen.
Eric van der Burg van de VVD hoeft dus weinig anders te doen dan wachten op de rechts georienteerde kiezer. Daartoe hoeft hij slechts enkele steekjes richting PvdA en GroenLinks uit te delen, en zo wordt het spel gespeeld. Het ziet er naar uit dat GroenLinks zichzelf op eenzelfde wijze opstelt. De partij heeft het goed in de coalitie, en is, volgens de partij zelf, de enige logische keuze om de PvdA naar links te doen buigen. VVD en GroenLinks hebben het dus vrij gemakkelijk, en rustig.
Voor de overige partijen geldt: ze moeten keihard werken om af en toe door de enorme dominantie van de campagne Asscher te breken. Ze doen dat met wisselend succes. Maar naast D66 is de meest interessante optie voor de pers dan Red Amsterdam. Nieuw, en met een makkelijk en afwijkend standpunt. Lekker ongecompliceerd. Maar de Amsterdammer heeft die partij al wel weer gezien.
Het wordt dus een saaie campagne de komende weken. Het is Asscher, het zijn de gevestigde partijen, en een beetje Red Amsterdam en misschien de ChristenUnie. Vergeet ik dan de Partij voor de Dieren niet. Ik weet het niet, ik ben nog niet geneigd te denken dat ze echt een zetel gaan halen. Gewoon omdat die onzichtbaar is en er zo weinig bio-industrie in Amsterdam plaatsheeft.
Deelnemers verkiezingen 2010 | ||
| PvdA | Partij van de Arbeid | |
| VVD | Volkspartij voor Vrijheid en Democratie | |
| GL | GroenLinks | |
| SP | Socialistische Partij | |
| CDA | Christen Democratisch Appèl | |
| D66 | Democraten 66 | |
| TvA | Tulpen voor Amsterdam | |
| RA | Red Amsterdam | |
| MenS | Mens en Spirit | |
| AB | Amsterdamsche Belangen | |
| DG | De Groenen | |
| TON | Trots op Nederland | |
| PvdD | Partij voor de Dieren | |
| NDP | Nationale Democratische Partij | |
| RMP | Republikeinse Moderne Partij | |
| CU | ChristenUnie | |
| LA | Leefbaar Amsterdam | |
| ASO | Amsterdam Sociaal | |
| L19 | Lijst 19 | |
Amsterdam: PvdA won heel gemakkelijk
Amsterdam: Noord-Zuidlijn weggewuifd, en weer snel verder met het stadsbestuur
Amsterdam: Binnenbochten en buitenbochten
Amsterdam: Vrij zijn. Dan win je.
Amsterdam: de dominantie van Asscher, en het gemak voor VVD en GroenLinks
Amsterdam: Amsterdam en het CDA, als een non met een string [3]
Amsterdam: Kleintjes komen en gaan [1]
Amsterdam: VVD blijft lief voor de PvdA [1]
Amsterdam: sterkte en zwakte van Red Amsterdam
Amsterdam: PvdA tegen D66. Inhoud tegen houding [2]
Amsterdam: de PvdA blijft groot dankzij Asscher [4]